Anasayfa / +Manşet / Bulut Hosting ve Avantajları

Bulut Hosting ve Avantajları

İnternet dünyasında pek çok farklı kavram ve kelime bulunuyor. Bunlardan biri de hosting. Hosting internet üzerinde verileri barındırarak sunucular yardımıyla kullanıcılara ulaştıran bir sistemdir. Veriler, dosyalar, görseller ve videolar buralarda tutularak internete bağlanıp bir siteye girdiğinde kullanıcılara ulaştırılır.

Son zamanlarda sıkça karşılaşılan ve henüz yeni bir kavram olan bulut hosting ise bulut teknolojisi kullanan hostingtir. Bulut hosting verileri sunucularında kayıtlı tutarak internetin olduğu her yerde tablet, PC, cep telefonu gibi ortamlarda kullanıcılara ulaştırır.

Dengeli yük sistemi ile bulut hosting, yeterli olan kaynakları kullanmayı sağlayarak kullanıcı için gereksiz kaynakları zorunlu kılmamaktadır. Bu maliyetleri düşüren güzel bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra bulut hosting ölçeklenebilir olma özelliği ile zamanla ihtiyaçlarınız doğrultusunda aradaki farkı ödeyerek büyütülebilmekte veya küçültülebilmektedir. Bu özelliği ile sadece kullandığınız kadar ödeme avantajını yaşatan bulut hosting diğer hostinglere göre pek çok artıya sahiptir.

Bulut Hosting Web Sitesi Çalışmalarını Etkiliyor mu?

Bulut hosting hizmetinin en güzel artılarından biri de birbiriyle bağlantılı pek çok sunucudan meydana gelmesidir. Sunuculardan birinin kapanması halinde anında diğer sunucu devreye girer ve web siteniz ve çalışmalarınız bu durumdan etkilenmez. Bulut hosting özellikle çok kaynak gerektiren siteler için oldukça avantajlıdır. Güvenli, ölçeklenebilir ve her şeyden önemlisi de maliyetleri en aza indiren bu sistem ile çalışmak oldukça keyifli olacaktır.

Bulut hizmeti veren firmalar dünya üzerinde farklı bölgelerde veri merkezleri bulundururlar. Ve kullanıcılar buralardan hangisine yakınsa veriler ekranlarına bu merkezlerden ulaştırılır. Dolayısıyla işlem normalden çok daha hızlı gerçekleşir. Hızın ve zamanın çok önemli olduğu şu dönemde özlelikle internet teknolojilerinin yavaş olması kabul edilir bir durum değil. Bulut teknolojisi yavaşlığı sona erdiriyor.

Bulut hosting, diğer hosting hizmetleri gibi dönemlik olarak kiralanabiliyor. Fiyatlar ise firmalara ve hizmetin kapsamına göre değişiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bulut hosting de diğerlerinden farklı olarak kullanmayacağınız uygulamaları satın almak ve zorunda değilsiniz. Kullanacağınız hizmetleri belirleyerek buna göre ücret ödüyor, zamanla kullanımınıza bağlı olarak hostingi ihtiyacınıza göre ölçeklendirebiliyorsunuz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir