Anasayfa / +Manşet / Bulut Santral Nedir?

Bulut Santral Nedir?

Teknolojinin hızla gelişmesi dünya üzerinde insanlar tarafından yapılan işlerinin farklılaşmasına neden olmaktadır. Teknoloji üretilirken insan yararı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu nedenle her yeni teknoloji insanların yaşamlarının kolaylaşması konusunda yardımcı olur. Üretilen yeni teknolojiler sayesinde insanların hayatları da değişir. Bu değişim öncelikle insan tutumlarından başlar. Örneğin telefonun icat edilmesi ile birlikte insanların iletişim konusundaki algıları tamamen değişmiştir. Özellikle bazı teknolojiler insanların yaşamının yanı sıra toplumun kültürünü hatta devlet politikalarını dahi etkilemektedir.

Bu kadar büyük teknolojilerin en son ürünü de hiç şüphesiz ki bilgisayarlardır. Son asır içerisinde üretilen bilgisayarlar, üretiminden yaklaşık elli yıl geçmesine rağmen yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Bilgisayarda kullanılan elektronik teknolojisinin gelişmesi bilgisayar boyutlarının küçülmesini sağladı. Ayrıca seri üretimin yaygınlaşması sonucunda bilgisayar fiyatları da ilk üretildikleri zamana göre oldukça ucuzladı. Durum böyle olunca insanların bilgisayar kullanımları da artmaya baladı.

Bulut Santral Nerelerde Kullanılır?

Bilgisayar insan hayatını kolaylaştırma konusunda üstüne düşeni fazlası ile yapmaktadır. Gerek kişisel kullanımda olsun gerekse de kurumsal kullanımda olsun bilgisayar herkesin ve her kurumun işini kolaylaştırmaktadır. Özellikle kurumsal kullanımlarda bilgisayarın yeri oldukça önemlidir. Kurumlarda veri saklama işi her zaman sıkıntı olmuştur. Ancak bilgisayar kullanımı sayesinde bu iş oldukça kolaylaşmıştır. Her türlü veri bilgisayar ile rahatlıkla saklanabilmektedir. Özellikle devlet dairelerin her kişi için farklı oluşturulan klasörler büyük yer kaplamaktaydı. Bu bütün dosyaların sadece bir adet bilgisayar sayesinde saklanabilmesi işleri oldukça kolaylaştırmıştır. Bu saklanan bilgiler arasından istenilen belgenin bulunması ise sadece saniyeler meselesidir.

Bilgisayarın bütün bu yaralarının yanı sıra en insanlığa en büyük faydası internet olmuştur. İnternet bilgisayar sayesinde geliştirilen bir teknolojidir. Günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan internet, üzerinde oluşturulan bilgi havuzu ile dünyadaki tüm kütüphanelerdeki bilgilerden daha çok bilgi saklamaktadır. Bu bilgilere ulaşmak için ise internete bağlanmak yeterlidir. İnsanlar için özellikle son zamanlarda bilgiye ulaşmanın en kolay yolu internettir. İnsanlar milyonlarca bilgiye internet sayesinde rahatlıkla ulaşabilmektedir. Ayrıca internetin insanlık için başka bir katkısı da iletişimdir. İletişim günümüzde neredeyse tamamen internet üzerinden sağlanmaktadır. İnternet, internet üzerinde kurulu olan internet siteleri ile kullanılır. Bu internet siteleri insanların ihtiyaç duydukları alanlara hizmet etmek amacıyla kurulurlar.

Şirketler ve Bulut Santral Sistemleri

Şirketler ve kurumsal kişilikler için internet farklı anlamlar ifade etmektedir. Şirketlerin özellikle internet üzerinden reklam politikaları günümüzde oldukça gelişmiştir. İlkel reklam yöntemleri ile internet üzerinden reklam arasında alıcıya ulaşılabilirlik konusunda büyük bir fark vardır. Şirketler internet sayesinde ucuz reklamlar ile birçok insana rahatlıkla ulaşabilmektedir. İnternetin şirketler için başka bir yararı ise iletişimdir. Şirket içi ve şirket dışı iletişim günümüzde internet üzerinden sağlanmaktadır. İletişim konusunda internetin şirketler için en büyük yararı, hızlı olmasıdır. Bir şirket yöneticisi internet sayesinde tüm çalışanlarına aynı anda ulaşabilir. Aynı şekilde yine şirket içerisindeki çalışanlar internet aracılığıyla koordineli bir şekilde çalışma sürdürebilir. İnternet ile şirketlerin rakiplerini takip etmesi de oldukça kolaydır.

Şirketlerin internetin bu faydalarından yararlanmak için sunucu kiralaması şarttır. Kiralanan sunucu ile birlikte şirketler internet üzerinde yer sahibi olurlar. Ayrıca bulut santral ile birlikte şirketler kendi santrallerini internet üzerinden rahatlıkla kurabilirler. Bulut santralin en önemli özeliği kablo gerektirmemesidir. Bu nedenle santralin kurulum masrafı oldukça azdır. Ayrıca şirket atmosferini bozan uzun kablolar ve büyük santral panolarına bulut santral sayesinde ihtiyaç olmamaktadır. Bu santralin şirkete maddi olarak diğer bir katkısı ise şirketin santral elemanı çalıştırmaktan kurtulmasıdır. Bu sayede masraflar oldukça düşmektedir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir