Anasayfa / +Manşet / Dijital Ofset Baskı Nasıl Yapılıyor?

Dijital Ofset Baskı Nasıl Yapılıyor?

1904 yılında Amerikalı Ira Rubel bulmuş olup, genellikle amatörce kullanılmış ve sadece kâğıt yüzeyine yapılan baskıda kullanılan tekniğe denir. Son zamanlarda kitapların, gazetelerin, broşürlerin ya da hepimizin kullandığı elektrik faturaları ve ya alış veriş yapınca bize verilen fişlerdeki baskı tekniği tam olarak ofset baskı şeklidir. Kartvizitlerin ya da ambalaj paketlerinin üzerinde bile kullanılan tekniktir ki, dilimize Off-Set kelimesinden geçmiştir.

Ofset baskı Nasıl Yapılır?

İşlemi sıraya koyacak olursak önce mürekkebin en kestirme yoldan ve bir kauçuk yardımı sayesinde kâğıda geçirilmesi gerekir. İsterseniz kuşe kâğıdı, dilerseniz de başka yapı malzemesinden elde edilmiş kağıt türü olsun, sonuç almak gayet mümkündür. Son yüzyılın en çok kullanılan ve en fazla rağbet gören baskı tekniği olmasının yanı sıra, baskı işlemi yapılacak olan görüntü ilk önce bilgisayardan alüminyum kalıba aktarılır ve daha sonra bu kalıptan da baskı makinesine geçirilir. Su ve yağ birbirine karışmıyor ve bunu hepimizin bildiği esasına dayanılarak metal kalıptaki görüntü bu kauçuk sayesinde ve merdane şeklinde olması özelliği olduğundan dolayı kâğıt üzerine kolayca aktarılır. Dijital ofset baskı eskiye nazaran artık çok kolay olmak ile birlikte günümüz trendi haline gelmeyi başardı.

Ofset Baskı Nasıl Bu Kadar Başarılı Oldu?

Evet,dijital ofset baskı denilince, bu kadar başarı toplayabilmesindeki sır ya da en büyük faktör diyelim, film sonrası montaj işlemindeki hem zamandan çalan hem de işin maliyetini gitgide katlayan bir ara işlemi ortadan tamamen ve net bir şekilde kaldırması oldu. Peki, buna elverişli olan teknoloji nedir? Muhtemelen tanışmamışsınızdır fakat adını duyanlarınız olmuştur, CTP teknolojisi yani bilgisayardan kalıba alma, kalıba pozlandırma yapma işlemidir. Sonuç olarak günümüz şartlarında en iyi kaliteyi sizlerle buluşturan bir yöntem olmasının üzerine ek olarak, en büyük firmalar dijital ofset baskıyı tercih ediyorlar.

İki türü olması ile birlikte, ilki tabanlı ofset baskı, ikincisi web ofset baskıdır. Tabanlı ofset baskı sadece dergi, broşür, kitap vb. alanlarda kullanılır. Web ofset baskı ise bobin kâğıtlar kullanması ile tanınır ayrıca rotatif ofset baskı adı da verilir. Ekonomik ve çok sayıda dergiyi ya da kitabı çok hızlı bir şekilde basması ile ayrıcalıklıdır. Haydi, bir de siz inceleyin, göz atın ve daha fazla bilgi sahibi olun!

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir