Anasayfa / +Manşet / Güvenliği Sağlayan Yüz Tanıma Sistemi

Güvenliği Sağlayan Yüz Tanıma Sistemi

Bilgisayar teknolojileri, ses kayıt cihazları, kameralar, akıllı cep telefonları günümüzde en sık biçimde kullanılan teknolojilerin içerisinde yer alıyor. İnsan ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile üretilen her türlü teknoloji her geçen gün daha sağlıklı bir biçimde üretiliyor ve kullanılıyor. Teknolojinin en faydalı olduğu alanlardan birisi ise güvenlik sistemleri. Bilindiği gibi insanlar ilk çağlardan beri toplu yaşadıklarında kurallar koyarlar ve bunları denetlerler. Devlet bilincinin oluşması ile birlikte denetleme beraberinde cezalar ile birlikte daha da gelişme gösterdi. Günümüzde ise bu denetleme, güvenlik artık her alanda sıkı bir biçimde uygulanıyor. Sadece devlet değil birçok özel şirket güvenlik noktasında büyük yatırımlar yapıyor.

Gelişen teknolojiler ile birlikte üretilen güvenlik sistemleri ise bu açıklara en doğru cevabı veriyor. Güvenlik adına gerek resmi kurumlarda gerekse özel kurum ve kuruluşlarda en sık kullanılan şeylerin başında kameralar geliyor. İnsanları neler yaptığını, nasıl hareket ettiğini, olumlu ya da olumsuz her türlü durumu sunan bu teknolojilerin yanında daha da gelişmiş ve en ufak açığı dahi kapatabilen sistemler var. Bu uygulamaların başında gelen yüz tanıma sistemi oldukça farklı bir disipline sahip. İnsan özelliklerini çok iyi derecede bilen bu sistem birçok yönden güvenlik açıklarını denetliyor ve anında kapatıyor.

Kalabalık Ortamlarda Kaçış Yok

İnsan oldukça farklı bir yapıya sahip. İnsan bedeni, yüzü, uzuvları dünya üzerinde yer alan ikinci bir insana asla benzemiyor. Bu benzerliğin olmaması ise kişiyi özel kıldığından kişinin tanınmasını kolaylaştırıyor. Her geçen gün kalabalıklaşan şehirler gün geçtikçe suç oranının artış gösterdiği mekânlar halini alıyor. Özellikle şehrin kalabalık olan yerleri suçun daha kolay işlenebilmesi, hırsızlık, gasp gibi durumların yaşanabilmesi açısından fırsat kollanan mekânlar. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde ortaya çıkabilecek herhangi olumsuz bir durum kısa sürede çözüme kavuşturuluyor.

Yüz tanıma sistemi bu çözümü sağlayan en öncelikli teknolojilerden birisi. Aranan ya da herhangi suç işleyen birinin profili en gelişmiş kameralarca tespit ediliyor. Yapılan bu tespitin ardından başlayan analiz sürecinin sonunda ise kişinin kimliği kolay bir biçimde belirlenebiliyor. Sürekli olarak kamera kaydının olduğu bu sistemler daha sonradan video haline getirildiğinde tanıma ve tanımlama işlemi kolay bir biçimde yapılabiliyor. İhtiyacınız olan en güvenilir sistemler sayesinde kısa sürede suçlu kimliğini elde edebilirsiniz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir