Anasayfa / +Manşet / İnternet Üzerinden Konuşma Teknolojisi: VoIP

İnternet Üzerinden Konuşma Teknolojisi: VoIP

Başlangıçta büyük boyutlarda ilkel manyetolu bir cihaz ve kötü bir kablo teknolojisi vardı. Yüzlerce hatta binlerce denemeden sonra, parazitler içinde boğulan ses parçacıkları kendini göstermiş, mucidinin gözlerini heyecanla parıldatmıştı. Bu mucizevî anlar, yeni bir çığır açmış ve sesli iletişim teknolojisinin temellerini atmıştı. Sonraları teknoloji dünyası bu tekniği alarak çok ileri seviyelere taşıyacaktı.

Ve gelişen teknolojiyle birlikte buna paralel olarak artan kullanıcı ihtiyaçlarıyla, artık günümüzde iletişim çok ileri noktalara gelmiştir. Böylece teknoloji dünyası, bireyler ve kurumlar arasındaki dijital iletişimi çeşitlendirmiş ve ihtiyaçları daha çok karşılamaya çalışmaktadır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda araştırma ve geliştirme yapan uzmanlar, daha iyi iletişim ve daha kusursuz haberleşme sistemleri için, klasik haberleşme teknolojisinden farklı düşünmeleri gerekiyordu.

Bu düşünce, araştırmacıları günümüzün sanal dünyadaki dev yapıya, yani internete yöneltmiştir. IP protokolü üzerinden haberleşen bilgisayarlar ve sistemlerden ilham alan uzmanlar, kullanıcılara sesli görüşme için yepyeni ve farklı bir haberleşme zemini bulmuşlardı. Bu zemin elbette ki IP üzerinden ses iletimi, yani “internet üzerinden sesli görüşme” idi.

Bireysel olsun ya da kurumsal olsun her kullanıcının internet ortamına çıkarken kullandığı benzersiz kimlik olan IP sistemi, kullanıcıları internet üzerinde yegâne temsil eden ayırıcı kodlardır. Bu IP sistemi, bireylere kişisel terminallerden internet ortamına çıkarak diledikleriyle konuşma imkânı sağlaması avantajıyla öne çıkmıştır. Bu sisteme VoIP denmektedir. VoIP sisteminde kullanıcıları yüksek ses kalitesi, yüksek iletişim hızı, internet güvenilirliği gibi avantajlar bir adım öne çıkarmaktadır.

Amatör kullanımlar ve belli bir grup içinde kullanımlar için ya da örnek vermek gerekirse merkez ve şubeler arasındaki görüşmeleri için şirket içinde sahip olunan network ağı üzerinden kullanılabilecek olan VoIP sistemi, harici kullanımlar olmazsa eğer ücretsiz olmaktadır.

Kullanıcılar bu şekliyle rahatça kendi sistemlerini kurabilmekte ve kullanabilmektedirler. Harici noktalarla da iletişim kurulmak istenirse bu mevcut sistemle mümkün olmamaktadır. Bunun için SIP sisteminden hizmet alınması gerekmektedir. SIP sistemi VoIP desteği veren servis sağlayıcıların verdiği bir hizmettir. İstenen bireylerin ve kurumların VoIP teknolojisiyle diledikleri noktalarla iletişim kurabilmelerini sağlamaktadır. Günümüzde kurumsal kullanıcılar, profesyonel ihtiyaçları için VoIP çözümlerini tercih etmektedirler. Kurumların çağrı merkezleri artık VoIP teknolojisiyle kurulmaktadır. Mevcut iletişim ücretlerinden daha ekonomik şartlarda sağlanabilen bu iletişim imkânı, kurumsal kullanıcıların maliyet hesaplarına da uyum sağlamıştır. Firmaların mevcut ve potansiyel müşterileri ile iletişimi için VoIP santralleri kurarak iletişim kurması maliyet açısından çok cazip olmaktadır.

Kurumsal İhtiyaçlar İçin VoIP

Günümüzde kendi ihtiyaçlarından daha çok iletişim hizmeti sunan firmaların müşterilerine yönelik sundukları bu imkân ile artık daha ekonomik telefon görüşmelerinin yolu açılmıştır. Böylece kullanıcılar şehirlerarası, şehir içi ya da cep telefonları yönüne istedikleri görüşmeyi daha ucuza yapabilmektedir. Bu imkânı kullanıcılarına sunmak için teknolojiyi yakından takip eden servis sağlayıcılar, mevcut altyapıları üzerine inşa ettikleri yeni teknolojiler ile kalitelerini her geçen gün daha da arttırmaktadırlar. Böylece kullanıcılar daha ucuza daha kaliteli ve güvenli haberleşme imkânı bulabilmektedirler.

Firmaların toptan VoIP satın alarak bu hizmeti sunmaları ya da kullanıcı firmaların toptan VoIP alarak bunu kendi firmaları için kullanmaları maliyet açısından bakarak daha çok tercih edilmektedir. Kurumsal kullanıcılar, VoIP teknolojisini ekonomik koşullarda temin ettiklerinde, buradan doğan mali avantajı müşterilerine yansıtarak onların da bu imkândan daha çok faydalanmalarını sağlamıştır.

Kurumların bu teknolojiyle yakından ilgilenmeleri ve iletişim ihtiyaçlarını bu şekilde sağlama yoluna gitmeleri, doğaldır ki bu teknolojinin geliştirilmesine daha da çok önayak olmuş ve olacaktır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir