Anasayfa / Teknoloji Haberleri / iOS 12 Özellikleri iPhone Kullanıcılarını Sevindirdi

iOS 12 Özellikleri iPhone Kullanıcılarını Sevindirdi

iOS 12 sürümünün Apple tarafından WWDC 2018 konferansı kapsamında duyurulmasından sonra, birçok kullanıcının merak ettiği sorular da yanıtını bulmuş oldu.

 

iOS 12 özellikleri, genel olarak performans iyileştirmeleri ve kullanıcı deneyimi artışları ile kendini belli ediyor. Bununla birlikte WWDC 2018 ile kullanıcıların en çok merak ettiği bir diğer önemli detayın soru işaretleri de giderilmiş oldu.

 

iOS 12 özellikleri kadar çok merak edilen iOS 12 alacak cihazlar listesi de Apple tarafından resmi bir açıklama geldi.

 

En çok da iOS 12 iPhone 5s kullanıcıları için önemli bir yere sahip olacaktı. Bu konuda da Apple, iOS 12 sürümü ile birlikte iPhone kullanıcıları sevindirmeyi başardı.

 

iOS 12 güncellemesi alacak iPhone modelleri

 

iOS 12 yenilikleri öncesinde, güncellemenin ulaşacağı cihazları ifade etmekte fayda var. İlk olarak da elbette ki iOS 12 alacak iPhone modelleri ile başlamak gerekiyor.

 

Apple tarafından açıklanan bilgilere göre iOS 12, iPhone 5s ve sonrasında tüm iPhone modellerine gelecek.

 

Bu açıklama ile birlikte söz konusu liste şu şekilde meydana geliyor:

 

 • iPhone 5s

 

 • iPhone 6

 

 • iPhone 6 Plus

 

 • iPhone 6s

 

 • iPhone 6s Plus

 

 • iPhone SE

 

 • iPhone 7

 

 • iPhone 7 Plus

 

 • iPhone 8

 

 • iPhone 8 Plus

 

 • iPhone X

 

Daha önce de ifade edildiği gibi iOS 12’nin getirdiği performans artışı söz konusu olduğunda, en çok da iPhone 5s ve iPhone 6 kullanıcıları memnun olmuş olacak.

 

iOS 12 güncellemesi alacak iPad modelleri

 

iOS 12 alacak iPhone modelleri için meraklı bir kullanıcı kitlesi bulunuyorken, elbette ki aynı durum iPad kullanıcıları için de mevcut.

 

Buna göre WWDC 2018’de açıklanan iOS 12 alacak iPad modelleri listesi şu şekilde:

 

 • 9-inç iPad Pro (2017)

 

 • 5-inç iPad Pro (2017)

 

 • 7-inç iPad (2017)

 

 • 7-inç iPad Pro

 

 • 9-inç iPad Pro (İlk nesil)

 

 • iPad mini 4

 

 • iPad mini 3

 

 • iPad mini 2

 

 • iPad Air 2

 

iPod tarafında da Apple, iPod touch 6. Nesil iOS 12 güncellemesi ile birlikte mevcut iPod kullanıcılarını da memnun etmeyi başarıyor. Her ne kadar Apple için iPod defteri kapanmış gibi görünüyor olsa da halen daha mevcut kullanıcıların var olduğu gerçeği, Apple’ın güncelleme listesi kapsamında göz ardı edilmemiş.

iOS 11 sonrasında büyük bir beklenti ile kendini göstermiş olan iOS 12 alacak modellerin detayları sonrasında, iOS 12 özelliklerine de geçiş yapılabilir.

 

iOS 12 özellikleri

 

iOS 12, daha önce de ifade edildiği gibi daha ok performans iyileştirmeleri ve kullanıcı deneyimini iyileştiren yenilikler ile kendini gösteriyor.

 

BU bağlamda Apple tarafından WWDC 2018 kapsamında öne çıkartılan yenilikleri, aşağıdaki gibi listelemek mümkün oluyor.

 

iOS 12 özellikleri listesi Haber Tekno sitesi tarafından yayınlanan şu haber üzerinden derlenmiştir: iOS 12 Özellikleri & iOS 12 Ne Zaman Gelecek ve iOS 12 Hangi iPhone Modellerinde Olacak?

 

HaberTekno tarafından yapılan söz konusu haberden de iOS 12 hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

 

Performans

 

iOS 12 performans konusunda çok ciddi iyileştirmeler getiriyor.

 

Buna göre yeni güncellemeyi alan tüm modellerin uygulama açılış süreleri, 2 katına çıkmış olacak. Ayrıca söz konusu bu açılış hızı farkı hem iPhone hem de iPad modelleri için geçerli olacak.

 

Özellikle de iPhone 7 öncesindeki iPhone modelleri için söz konusu olan bu iki katlık performans artışı, kullanıcıları oldukça memnun edecektir.

 

Kamera açılış süresinde ise yüzde 70 daha hızlı bir erişim söz konusu olacak.

 

AR

 

AR yeni Artırılmış Gerçeklik konusunda da iOS 12’nin geliştirmeler sunduğunu görmek mümkün. İlk dikkat çeken değişim ise USDZ dosya formatı oluyor.

 

USDZ ile AR ve buna ek olarak 3D paylaşımlar, kolay bir şekilde yapılabiliyor olacak. Böylece AR konusunda paylaşılabilir ile birlikte farklı bir kategori daha kendini göstermeye mobil tarafta başlamış olacak.

 

Measure uygulaması

 

Measure uygulaması yani ölçüm uygulaması, isminden de anlaşılabileceği gibi ölçüm yapmak üzerine kurulu bir mobil uygulama olarak kendini gösteriyor.

 

AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisi ile birlikte iPhone kamerası ve iPad kamerası üzerinden herhangi bir cismin ölçü hesaplaması yapılabilecek.

 

iOS 12 yenilikleri arasında da ilk olarak bu yeni mobil uygulamayı görmek mümkün oluyor.

 

AR Kit 2

 

Apple’ın geliştiricilerin artırılmış gerçeklik çalışmalarını yapabilmesi için hazırladığı AR Kit isimli platform, AR Kit 2 sürümüne yükseltilmiş durumda.

 

Çoklu kullanıcı desteği ve 3D paylaşımlar gibi yenilikler, AR Kit 2’nin temel kazanımları arasında yer alıyor.

 

Fotoğraflar

 

Fotoğraflar uygulamasında da kullanıcı deneyimini iyileştiren pek çok farklı nokta bulunuyor.

 

Bu noktalar arasında fotoğrafların etiketlenmesin, fotoğraf arama ve önerilen fotoğraflar gibi maddeler kendini gösteriyor.

 

Siri

 

Apple tarafından uzun bir süredir geliştirilmekte olan sesli asistan Siri, iOS 12 özellikleri arasında isminden söz ettiren diğer detaylardan oluyor.

 

Siri içerisinde For You yani Sizin İçin isimli yeni bir bölüm oluşturulmuş. Bu bölümle öne çıkan fotoğraflar ve önemli anlar sergileniyor ve arşivin aktif kalması sağlanıyor.

 

Ayrıca Siri artık daha da akıllı bir hale getirilmiş. Apple’ın bu konudaki çalışmaları da devam ediyor.

 

News

 

Apple’ın haberler için kullanmaya başladığı mobil uygulaması Apple News yani Apple Haberler, ülkemizde olmasa da dünyanın destek verilen bölgelerinde kullanıcıların beğenisini kazanmayı başarmıştı.

 

iOS 12 sürümü ile birlikte bu uygulamada da iyileştirmeler yapılmış durumda. Kullanıcılar için yeni haber kaynakları keşfi için bölüm hazırlanmış. iPad tarafında da eklenen yeni sidebar bölümü ile birlikte kullanıcı etkileşim arıtılıyor.

 

Borsa

 

Borsa uygulaması arasında piyasa bilgilerine ek olarak haberler de paylaşılacak. Hisseler hakkında da çıkan haberler aynı bölümde kullanıcılara sunulacak.

 

iPad için Borsa uygulaması da yeni sidebar bölümü ile daha interaktif bir kullanıcı deneyimini vaat edecek.

 

Voice Memos

 

En çok kullanılan uygualmalar arasında kendine yer bulan Voice Memos uygulaması da iCloud desteği alıyor ve yeni bir görünüm sunuyor. iOS 12 destekleyen iPad modelleri için de kullanıma sunulacak.

 

iBooks

 

Apple’ın e-kitap için uzun süredir kullanımda tuttuğu iBooks uygulaması, bundan böyle Apple Books ismine dönüşüyor ve tasarımı yenileniyor. Sesli kitaplar başta olmak üzere çeşitli yeni özellikler de Apple Books ile birlikte kullanıcılara sunuluyor.

 

CarPlay

 

CarPlay artık üçüncü parti uygulamalar destek sunacak. Destekleyen uygulamalar, CarPlay iOS 12 ile kullanılabilecek. Google Maps gibi buna benzer birçok farklı uygulama başta olmak üzere CarPlay kapsamında yer alamaya başlayacak.

 

Rahatsız Etme

 

Rahatsız Etme özelliği, iOS 12 ile birlikte çok daha etkin bir hale getiriliyor.

 

Uyku zamanlarında ekran ışığı bildirimler sırasında çok daha koyu bir tema ile sergilenecek ve böylece olabildiği kadar az dikkat çekiyor olacak.

 

Ek olarak Rahatsız Etme özelliğine artık zaman aralığı da konabilecek.

 

Bildirimler

 

iOS 12 bildirimler konusunda uzun süredir iPhone ve iPad kullanıcılarının beklediği yenilikleri beraberinde getiriyor.

 

Bildirimleri dikkate alınmayan uygulamaların bildirimleri kolayca kapatılabilecek. Bildirimleri grup halinde gösteren bir yapıya geçilecek ve sadece uygulamaya göre değil, konuya göre gruplama yapılması da mümkün olacak.

 

Bildirimlerdeki grup halinde gösterme özelliği, uzun süredir iPhone ve iPad kullanıcılarının en büyük beklentileri arasında yer almaktaydı.

 

Bu beklentiye Apple iOS 12 sürümü ile birlikte cevap vermiş oldu.

 

Reports

 

Reports uygulaması ile iPhone ve iPad kullanımlarının, cihaz kullanım şekilleri analizleri edinilebilecek ve bu analizler, kullanıcıların incelemesi için aktif bir şekilde gösterilebiliyor olacak.

 

App Limits

 

App Limits yani uygulama limitleme özelliği ile belirli uygulamalar kısıtlanabiliyor olacak.

 

Özellikle de sosyal medya uygulamalarında çok fazla vakit geçirdiğini ve bu durumdan istemsiz bir şekilde rahatsız olduğunu düşünen kullanıcılar, artık kendi limitlerini kendileri belirleyebilecek.

 

Çocuklar için Allowances

 

Çocukların iPhone ve iPad kullanımları da analiz edilebilecek ve limit konulabilecek. Böylece ebeveynler, çocuklarının iPad ve iPhone kullanımları üzerinde etkin bir rol üstlenebiliyor olacak.

 

Memoji

 

Memoji özelliği ile kullanıcılar kendi emojilerini oluşturabilir hale gelecek.

 

Her ne kadar bu bir iOS 12 özelliği olsa da ne yazık ki sadece iPhone X ve yeni 2018 iPhone modelleri ile birlikte kullanılabiliyor olacak.

FaceTime

 

iOS 12 FaceTime tarafında da yenilikler getiriyor.

 

Artık grup FaceTime görüşmesi yapılabilecek.

 

Apple’ın uzun yıllardır kullanımda tuttuğu ve sektördeki en iyi görüntülü görüşme uygulamalarından olan FaceTime, artık daha da etkin bir biçimde kullanıcılar tarafından deneyimlenebilecek.

 

iOS 12 ne zaman çıkacak?

 

Apple’ın WWDC 2018 ile birlikte yeni iOS sürümünü duyurması öncelikli olarak geliştiriciler için geçerli olacak.

 

iOS 12 beta sonrasında da iOS 12 final sürümü hazırlanacak.

 

Şu an için kapalı beta olarak yoluna devam eden iOS 12 sürümü, kuvvetle muhtemel Ekim 2018 tarihinde yeni iPhone modellerinin tanıtımından sonra destekli cihazlara sahip olan kullanıcılara eş zamanlı olarak dağıtılıyor olacak.

 

Yeni iPhone 2018 modellerinin kutudan iOS 12 işletim sistemi ile birlikte çıkacağı düşünüldüğünde, satışlar başlamadan önce iOS 12 güncellemesi yayınlanmış olacaktır.

Editör: Halil Avcı

İlginizi Çekebilir

nobel tıp ödülü

2017 Nobel Tıp Ödülü!

2017 Nobel Tıp Ödülü’nün bu seneki sahipleri, ABD’li bilim insanları Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir