Anasayfa / +Manşet / Medya Planlaması Nedir?

Medya Planlaması Nedir?

Medya planlaması üzerine geçmişten günümüze kadar birçok uygulama yapılı ve çoğunluğu başarı ile sonuçlandı. Medya planlaması nedir diye soracak olursanız reklam ajansının ya da reklamcının reklamını kimlerin görmesini istemesi doğrultusunda yani reklama ulaşacak ‘hedef kitle’ amaç edinilerek medyanın nasıl ve ne yönde kullanılması gerektiğini belirleyen sürece medya planlaması adı veriliyor.

Medya Planlaması Hakkında Her şey

Reklam konu bahis olunca her bir reklamın iletilmek istendiği hedef kitle farklı özelliklere sahip olup, birbirlerinden ayrı görevleri vardır. Yani denilmek istenen odur ki, hedef kitle reklamınızı görmemiş, okumamış, izlememiş ise, başarı oranı %0’dır. Başarılı olabilmenizin tek şartı hedef kitlenizi iyi seçmeli ve o doğrultuda reklamlarınızı hazırlamanızdır. Fakat son dönemlerde hatta son yüzyılda dersek, teknolojiye bağlı olarak gelişen bir evren var ve bu evrenin gereği git gide büyümek genişlemek olduğundan dolayı planlamacıların işleri bir hayli zorlaşıyor. Nedeni alternatif medya araçlarının gündeme getirilmesi oluyor. Alternatif medya aracından kasıt, televizyon radyo internet vb. araçlardır fakat artık bunlara medya değil de ‘mecra’ denilmesi sektörün değiştiğinin bir kanıtı olarak görülüyor.

Medya Planlamasının Amacı Nedir?

Reklam mesajı ya da planlayıcı ne kadar yaratıcı ne kadar zeki olursa olsun, hedef kitleye seslenilecek medya aracı yanlış seçilirse, yine elde var sıfır. Çünkü mesajın karşılığında gelecek olan dönüt çok önemlidir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Alarm Sistemleri

Alarm sistemleri insan güvenliği için oldukça önemlidir. Bu sistemler sayesinde kolluk güçleri olay mahalline tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir