Anasayfa / +Manşet / Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları

Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları

Teknoloji her alanda kendisini merkeze koymayı başardı. Ortaya çıkan yeni düzende, her şeyin teknolojiye bağlandığını rahatlıkla görebiliriz. Hal böyle olunca, onun nimetlerinden yüksek oranda faydalanmak gerekir. Bilgiye ulaşmak, her şeyden önemlisi doğru bilgiye zamanında ulaşmak, teknolojinin bizlere kazandırmış olduğu bir yetenektir. Bu yeteneğin geliştirilmesi ve mesafe kat edilmesi, yine teknolojiyle mümkün olan bir durumdur. Son derece önemli bir olgu olan teknolojiyle iyi geçinmek bu nedenle önemlidir. Onun dilinden anlayabilmek, onun dediklerini yapabilmek ve hayata uygulamak, kazançlı bir kapının aralanmasına neden olacaktır. Meseleyi böyle düşünüp ona göre adım atmak gerekir.

Yepyeni Bir Proje

Gelelim asıl anlatmak istediğimiz hadiseye, teknoloji iyi güzel evet ama nedir bunun faydaları, tam olarak ne işe yarar, günümüzde anahtar rolü nedir? Bu soruları artırabilir ve sonucunu beyin jimnastiğine bağlayabiliriz. Sadece işlerin kolaylaşması olarak düşünmemeliyiz teknolojiyi, iş gücünden nasıl kazanımlar elde edebildiğimiz konusuna biraz odaklanmalıyız. Güvenlik tedbirlerinden bahsetmek isterim biraz. Hepimizi ilgilendiren, toplumsal tedbirlerden söz ediyorum. İstanbul gibi bir yerde, kaçanı kovalamak, ortadan kaybolanı bulmak bazı zamanlar imkânsız hale gelebiliyor. Bu evrede teknolojinin nimetlerine ihtiyaç duyarız. Geliştirilen sistem sayesinde plaka okuma sistemleri adı altında bir proje ortaya çıktı. Bu proje, zor gibi görünen durumların kolaylaşmasını sağladı. Yeni düzende, emniyet kuvvetleri de bu sistemden faydalanmaya başladı.

Şüpheli Durumlara Karşı Alarm

Neydi bu sistemin getirdikleri ve en önemlisi nasıl kazanımlar sağlıyordu? Bu sistemde, araçların plakaları doğru bir şekilde okunabiliyor ve hemen analiz merkezine gönderiliyor. Aranılan araç, bu sayede çok kısa bir süre içerisinde bulunabiliyor. İcralık olmuş, çalıntı olan ve daha bir sürü illegal yola bulaşmış araçlar, bu sayede kolayca yakalanabiliyor. Dahası, şüpheli bir duruma rastlanılması durumunda, sistem otomatik olarak alarm veriyor. Burada bir sıkıntı söz konusu, buraya doğru gelmeniz gerekiyor gibi bir mesaj içeriyor. Plaka okuma sistemleri, özellikle çalıntı araçlar konusunda oldukça işe yaradı. Aracı çalınan kişi, plakasını hemen emniyete bildiriyor, emniyet plakanın değişmiş olabileceği ihtimaline karşılık hemen bu sistemi devreye sokuyor ve sistem sahte plakaları hemen ortaya çıkarıyor. Eşleşen plakalardan araç, kısa bir süre içerisinde kendisini ele veriyor.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir