Anasayfa / +Manşet / Plaka Tanıma Sistemlerinin Şehirlere Getirdiği Ayrıcalıklar

Plaka Tanıma Sistemlerinin Şehirlere Getirdiği Ayrıcalıklar

Akıllı şehir sistemleri şehrin güvenliğini koruyacak şekilde dizayn edilmiştir. Akıllı şehir sistemlerinde en yaygın kullanılan sistem genelde trafikte yaşanır. Trafik alanında kent güvenliğinin sağlanması için plaka tanıma sistemi kullanılır. Plaka tanıma sistemi kent giriş çıkışında konuşlandırılan ve belirli bir mesafe de plaka tanıma yaparak aracın mevcut durumu ile ilgili bilgi sahibi olmayı sağladığı gibi sisteme yeni giren plaklarında takip sisteminin arşivine girilmesi sağlanır. Araç plaka tanıma sistemi araçların plakalarını okuyarak, araç hakkında analiz geliştirilmesini sağlar.

Ülke genelinde hemen her şehrin giriş çıkış noktasında konumlandırılan araç plaka tanıma sistemi şehirlerin güvenliği için çok önemli olup, bu sistem sayesinde ülke ve dünya genelinde birçok olumsuz olayın önüne geçilmiştir. Araç plaka tanıma sistemi genelde çalıntı ve hacizli araçlar üzerinde olumlu yarar sağlar. Araç plaka tanıma sistemlerine düşen araçlar, plaka sistemine önce kaydedilir, sonra analiz ve eşleştirme yapılır. Alınan olumsuz bir netice uyarı sistemine eklenir. Dünya da insan sayısı arttığı gibi araç sayısında da ciddi bir artış söz konusudur.

Plaka Tanıma Sisteminde Dikkat Edilecek Hususlar

Araç sayısının artması beraberinde problemleri de bir araya getirir. Bunun önlenmesi amacıyla araç plaka tanıma sistemi kentlerde yaygın olarak kullanılır. Araç plaka tanıma sistemi özellik olarak oldukça geniştir. Plaka tanıma sisteminde çalışma hız ve trafik ışığı ihlali ile bağlantılı olarak çalışır. Trafikte araç plaka sistemine yaklaşan araç sistemi tarafından önce doğrulanıyor daha sonra analizini gerçekleştiriliyor. Araç plaka tanıma sisteminde farklı dünya ülkelerine kayıtlı araçlarda sistem tarafından inceleniyor. Plaka tanıma sistemine düşen araçlar elde edilen veriler kapsamında aranan, hacizli ve çalıntı olabilmesi ihtimali üzerinden araştırılır.

Herhangi olumsuz durumda alarm meydana gelerek uyarı söz konusu olur.  Araç plaka tanıma sistemleri gelişen teknolojiyle birlikte yüksek hızda seyreden veya birçok trafik şeridinden yer alan her aracın plakaları sorunsuz olarak plaka tanıma sistemine kaydedilir. Trafikte plaka tanıma sistemine dahil olan araçlarla hızlı şekilde veri bankasına alınır ve sistemdeki plakalarla bir arada tarama sağlanır. Bu durumda plaka harfe ve rakama bağlı olarak filtrenebilir.

Plaka tanıma sistemi her türlü hava koşullarında yılın dört mevsimi sorunsuz kayıt sağlar. Plaka tanıma sistemi, sabit kalan ya da hareket eden araçlarda üstün görüntülemeye sahiptir. Plaka tanıma sistemine kaydedilen bu belgeler hız, tarih, saat olarak kayıt altına alınır. Kullanım olarak son derece başarılı olan plaka kayıt sistemi kentin giriş çıkışlarında kent güvenliği sistemleri ile entegre halindedir. Kentlerde akıllı şehir sistemleri ve plaka tanıma sistemlerini oluşturmak isteyen şehirlerin tercihi kurumsal, uluslar arası çapta hizmet veren ve referans çözümler sunan işletmeler olmuştur. Bu işletmelerin başında uzun yıllar başarılı ile hizmet eden ekin teknology firması gelir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir