Anasayfa / +Manşet / Reklam Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

Reklam Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

Reklamın amacı hedeflenen müşteri portföyüne ürün ya da hizmeti alması için ikna etmeye çalışmasıdır. Reklam stratejisinin amacı ise hazırlanacak olan reklamın etkisinin en fazla nasıl olacağı, nasıl hazırlanacağı ve nasıl sunulacağı gibi konular üzerine çalışılıp reklamın yayılımını yapmasıdır.

Reklam stratejisi ile firma, firmanın ürünü veya firmanın verdiği hizmet ile ilgili olarak müşteri ağında farkındalık yaratması gerekir. Ayrıca satışları artırma hedefi dışında rakip firmaların müşterilerini de çekmekle görevlidir.

Reklam Stratejisi Hazırlanırken Hangi Aşamalardan Geçirilir?

Reklam stratejisi yapılacak olan firma piyasada yeni ise öncelik olarak firmanın tanıtımı yapılırken ürünlerin özellikleri görselleşmesi ve tanıtılması gerekir. Bunun yaparken “Neden bu ürünü müşteriler satın almalı?”sorusu sorularak rakip firmaların özellikleri ve eksiklikleri göz önünde bulundurması stratejiyi belirlemende önemli bir kriterdir. Firma tanıtımı ve ürünü yerini sağlamlaştırdıktan sonra reklam giderleri daha da azalacaktır. Reklamı olmayan marka, ürün ya da hizmet insanlar tarafından kolayca unutulacağından reklam firmanın her daim bel kemiği olmayı sürdürecektir.

Hedef kitle belirleme reklam stratejisinin temel aşamalarından ilkidir. Bu aşama da sadece satın alması beklenen kişiler değil kendisine o ürünü bir başkasının satın alınmasını isteyen ya da ürünü satın alma eğiliminde olup karar veremeyenler de eklenir. Daha sonrasında reklam bütçemiz göz önüne alınarak tanıtımın hangi kanallar aracılığı ile yapılması daha etkin olacağına karar verilir.

Reklam da yayınlanacak olan mesaj ile hem hedeflenen kitleye ulaşım sağlanırken hem de yanlış anlaşılabilecek kelime ya da kelime gruplarından titizlikle kaçınılması oldukça önem arz eden bir başka konudur. Yazılı ve görsel içerikler her zaman dikkat çekici nitelikte olup kişileri satın alma yönünde hareketlendirmeli ve de heyecan uyandırması gerekiyor. Reklam stratejisinde mutlaka dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise reklam yasalarıdır. Reklamın yayınlanacağı ülke ya da mecra da nelerin yasalara aykırı olduğunun saptanması ise olası aksiliklerin önüne geçecektir.

Reklam bütçesi ve geri dönüşüm ölçütünün belirlenmesi bu noktada oldukça önemlidir. Reklam bütçesini fazla tutup firmanın zora girmesi istenmeyecek olan bir durumdur. Bunun yanı sıra çok az bütçeli bir girişimde tanıtımı doğru yapmayarak istenen satış grafiğini elde etmemenize sebep olur.

Bunların yanı sıra reklam sonuçları üzerine analizler geliştirmek gereklidir. Firmanızın reklam ağı devam ederken yani rakip firmaların reklamlarının dönmeye başlaması ya da reklamınızın tazeliğini yitirmesi durumları da ürün ya da hizmeti olumsuz etkiler.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir