Anasayfa / +Manşet / Retina (iris) Taraması Nedir?

Retina (iris) Taraması Nedir?

Halk arasında göz tanımlama sistemleri denildiğinde akla ilk olarak retina taraması gelir. Fakat pek çok kişi tarafından retina taraması olarak bilinen iris tanıma sistemleri, birbirinden tamamen farklıdır. İris göz bebeğinde yer alan renkli halkaya verilen addır. Göz irisinin biyomedikal teknolojilerden biri olarak kullanılmasının en büyük sebepleri arasında dünyada yaşayan her insanın gözlerinin birbirinden farklı birer yapıya sahip olması gelir.

Yapılan araştırmalara göre dünyada aynı irisin olma olasılığı 1/1078’dir. Tek yumurta ikizlerinin bile aynı DNA yapısına sahip olsa da irisleri birbiri ile kesinlikle aynı değildir. Genetik oluşumlardan en az etkilenen bölüm göz irisidir ve kalıtımsal hastalıklardan etkilenmez. Bunun yanı sıra gözle görülebilen ve ölçülebilen bir organ olan göz irisi, cinsiyet, ırk ve renk gibi özelliklerden de etkilenmez. Göz irisinin en önemli özelliklerinden bir diğeri de insanın doğumunun 16.ayından itibaren ölüme kadar değişmez olmasıdır.

Retina(İris) Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

İris tanıma sisteminde ilk olarak insan gözünün siyah-beyaz olacak şekilde bir resmi çekilir. Çekilen resimde kullanılan teknoloji günlük hayatta kullanılan video teknolojileri ile aynı özelliklere sahiptir ve en son dünya standartlarına uygundur. Kişinin isteği dışında çalıştırılamayan bu sistemde kullanıcının kameraya bakması gerekir. İris tanıma sisteminde her ne kadar otomatik izleme kapasitesine sahip olunsa da kullanıcının istemediği durumlar bu özelliğin devreye girmesi engellenir

Görüntünün İşlenmesi Aşaması

İris taraması sisteminde kullanıcının kendi isteği ile çektirdiği resim bir yazılım aracılığı ile işleme alınır. Bu işlem sırasında resimde sadece irisin kalacağı ve ayırt edilebileceği şekilde diğer bölümler çıkarılır.

İşlem Sonrası Kimlik Onaylama

Kişinin iris resmi çekildikten sonra birkaç dakika içerisinde oluşturulabilen IrisCode kullanılarak daha önce kaydedilmiş olan milyonlarca code arasında eşleştirme yapılır. Yanlış bir kodlama ve işlem hatası olmaması için güvenlik eşiği veritabanı büyüklüğü otomatik olarak ayarlanır. İriscode de herhangi bir sorun çıkması durumunda sistem bunu kolaylıkla anlar ve sadece geçerli olanları karşılaştırır.

Retina (İris) Tanıma Sistemi Neden Kullanılmalıdır?

Kişiler tarafından retina tarama sisteminin en çok kullanılmasının nedenleri arasında anahtar ve tanıtım kartı gibi çalınma ya da kaybolma riski yüksek olan araçlara gerek duyulmamasıdır. Bunun yanı sıra bu sistem sayesinde şifre ya da pin kodunun akılda tutulmasına gerek yoktur.

İris tanıma sistemlerinde kullanıcının yapması gereke tek şey 10-25 cm uzaklıktan kameraya bakmasıdır. Kişinin irisinin kayıtlı olduğu sistemde hata ile karşılaşılma olasılığı 1/1042’dir. Sistemin en büyük avantajlarından biri de diğer biyometrik sistemler ile karşılaştırılması durumunda en hijyenik olan yapıya sahip olmasıdır. Sistemin göz için herhangi bir zararı olup olmadığı uluslararası otoriteler tarafından onaylanmıştır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir