Anasayfa / +Manşet / Sanal Sunucu Nedir?

Sanal Sunucu Nedir?

Bulut sunucu, diğer bir deyişi ile sanal sunucu birden fazla sunucunun birbiri ile bağlanmasından oluşan bir gelişmiş bir servis olarak hizmet vermektedir. Bu sistem içinde bağlantılı sunucuların aynı veri merkezi içinde olma zorunluluğu olmamakla birlikte bir network ile birbirlerine bağlı olmaları sistemin çalışması yeterlidir. Bireyler ve işletmeler açısından pek çok alanda avantaj sunan bu gelişmiş sistemin en önemli özelliği kullanılan miktar ve boyuta bağlı olarak fiyatlandırma yapıldığından ekonomik fiyatlar ile sunulmasıdır.

Uluslar arası sistem içinde Avrupa’da faaliyet gösteren firmaların sunucularını farklı kıtalardaki farklı veri merkezlerinden tutulduğu bilinmektedir. Bulut sunucu üzerinden çalışan siteye ulaşmak isteyen kullanıcı hangi veri merkezine daha yakın ise, site o veri merkezi üzerinden bağlantılı çalışma sağlayabilmektedir. Bu da sitenin çalışma hızını etkilemekle birlikte çalışırken kullanıcıya hızla cevap vermesi sağlanmış olur. Ayrıca veri merkezlerinden birinde herhangi bir dorun çıktığında diğer veri merkezlerinin çalışma sistemlerinde sorun olmadığı için son kullanıcı sorundan etkilenmemiş olur.

Sanal Sunucuların Avantajları Nelerdir?

Bulut sunucu, yük dengeli (load balanced) olarak çalışmaktadır. Kullanıcı uygulaması çalışması için, ne kadar kaynağa gereksinim duyuyorsa o kadarını kullanır ve kullandığı kaynak kadar ücret ödemesi yapar. Klasik sunucu hizmetlerinde eğer uygulama bir vps’de çalışamayacak kadar büyük ise sunucu kiralamak en uygunu olacaktır.

Bazı durumlarda dedicated sunucu da kullanıcı ihtiyacından fazla işlem gücüne, belleğe ve depolama alanına sahip olabilmekte. Bu gibi durumlarda gereksiz yere kullanılan kaynağa gereksiz yere ücret ödenmesi söz konusu olmakta. Cloud hosting, gerektiği kadar kullanılmakta ve kullanılan kadar para ödeme sistemi ile çalıştığı için, dedicated sunucu kiralayacak kadar bütçesi olmayan pek çok web geliştiricisi sanal sunucu kullanmaktadır.

Sunucuların toplam işlem gücü, bellekleri uygulamalar ve depolama alanları tarafından ortak kullanılmaktadır. Sunuculardan herhangi birinde sorun çıktığında diğer sunucular çalışmayı sürdürdüğü için uygulamalar da sorunsuz çalışmaya devam etmektedir. Bu durum diğer klasik hosting servislerine göre, çok daha iyi süre oranı anlamına gelmektedir. Dedicated sunucu kiralandığı durumlarda ise sunucuda sorun olduğunda uygulama fonksiyonlarını yerine getiremez.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir