Anasayfa / +Manşet / Şehir Reklamlarının İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Şehir Reklamlarının İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Günümüzde geniş kitlelere kolaylıkla ulaşmanın tek yolu reklamlardır. Reklamın toplumun her bir bireyi üzerinde meydana getirdiği öğretici ve bilgilendirici etkisi yadırganamaz. Yapılan reklamların türü ne olursa olsun ilk amaç tüketiciye ürünler ve hizmetler hakkında bilgi aktarmaktır. Ürünün nasıl kullanılacağı, ne işe yaradığı ya da alınan hizmetin ücreti, kimlerin faydalanacağı gibi pek çok bilgi reklamlar sayesinde tüketiciye sunulur.

Reklamların bir diğer özelliği ise yapılan psikolojik oyunlar sayesinde kişilerin her geçen gün meydana gelen gelişimleri daha hızlı takip etmeleridir. Reklamlar, kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği gibi bu durum daha geniş bir kitleye yayıldığında toplumdan topluma göre de daha farklı şekil aldığını görebilirsiniz. Reklamın toplumu etkilediği gibi toplumda reklam oluşumunda çok önemli bir faktördür.

Toplumun üzerinde hâkim olan özelliklere, kültürel değerlere, dini objelere ve yerel niteliklere göre farklı olmak zorunda olan reklamlar, her ülkeye göre değişim gösterir. Değerleri ve toplumsal yaşamı birbirinden farklı olan her toplumun reklam piyasası da birbirine göre farklılık gösterir. Gelişmiş ülkelerde toplumun yapısını reklamlarda daha net bir şekilde yansıtılırken az gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumlarda bu durum daha çok dikkat gerektirir.

Reklamlarda İlgi Çekmenin Yolu

Modern yaşamı ve bilgiyi taşımakla görevli olan reklamlar, toplumların gelişim sürecini olumlu bir şekilde etkiler. Gelişmiş olan ülkelerde reklamlarda yansıtılan değerler ve modern yaşam kriteri toplumun kendini bir nebze daha geliştirmesine ve içinde olduğu hayatı daha iyi anlamasına yardımcı olur. Geçmişten beri dikkat çekmek için nerdeyse her toplumun reklam yapısında yer alan kadın objesi, kadının ev işlerini yapan ve çocuklarına bakan bir seks objesi olduğu yönündeydi. Kadının imajını bu şekilde zedeleyen reklamlar, yeni dönemde kadınları iş hayatına ve toplum yapısının en başına yerleştirerek kadına olan güven ve saygı artırmıştır.

Reklamların İlk Etki Alanı

Reklamlardan gerek yaş itibari ile gerekse de kendilerine özgün dünyaları ile en hızlı etkilenen kesim çocuklardır. Reklamlarda sunulanları sorgulamadan ve doğruluğunu tartışmadan en kolay çocuklar kabullenir. Çocuklara yönelik olan reklamlar daha renkli, heyecanlı ve müziklidir. Onların ilgisini çekmek için ilk olarak kullanılan unsur müziktir. Reklamların iyi tasarlanması ve ilgi çekmesi sayesinde çocuklar sunulan ürünün alınması için ailelerine baskıda bulunabilir. Bu da reklamın amacına ulaştığının göstergesidir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Sensodyne Diş Macunları

Diş sağlığının en önemli markalarından biri olan Sensodyne diş macununa sitemiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Sağlıklı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir