Anasayfa / +Manşet / Voip Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Voip Sistemi Özellikleri Nelerdir?

1880 yılında Alexsander Graham Bell tarafından insanlığa sunulan telefon iletişimi ile birlikte vazgeçilmez hal alan uzağa ses iletimi hayatı oldukça kolaylaştıran uzakları yakın eden bir uygulamadır. Gelişen bilişim teknolojisi ile birlikte internet iletişimi ve telefon iletişiminin birleşimi ile telefon görüşmelerini en ekonomik biçime dönüştüren bir sistem kullanıma geçti. IP üzerinden ses verisi göndermeye yarayan sistemin adı olan voIP (Voice Over İnternet Protokol) sistemi tüm yurtdışı telefon görüşmelerini internet üzerinden ücretsiz olarak yapılmasına imkân sağlamaktadır.

Genel olarak internet ağı kullanımlı ücretsiz ve ya çok uygun ücretler dâhilinde uluslararası telefon görüşmesi gerçekleşmesini sağlayan voip sistemi ile bilgisayar üstünden yapılan telefon görüşmeleri sisteme göre değişkenlik gösterebilir. Sistemin özelliklerine göre yalnızca aynı servisi kullananlar arasında ses iletimi gerçekleştirilebilmektedir. Servis özelliğine göre aynı servisi kullanmayanlar arasında da telefon görüşmesi yapabilme olanağı sunulmaktadır. Hali hazırda kullanılan internet bağlantısı ile gerçekleştirilebilen telefon görüşmesi teknolojisi çok yeni olmamakla birlikte özelliklede işyerlerinde telefon faturalarında büyük bir tasarruf sağlaması üzerine son zamanlarda yaygınlaşan bir sistem haline gelmiştir.

Voice Over Internet Protokol Nedir?

Artan rekabet koşullarında önemli bir tasarruf kalemi olarak görülen voice over internet protokol servisi ile çok daha ekonomik koşullarda telefon iletişimi kurmak mümkün hale gelmektedir. Analog veya normal telefon hatları yerine kullanılan geniş bantlı internet bağlantısı üzerinden gerçekleşme olan telefon görüşmelerinde ses internet üzerinden dijtal sinyaller halinde yol alarak karşı tarafa ses olarak iletilir. Yurtiçi ya da yurtdışı ses iletimi sağlayan bu sistem sayesinde çok daha ucuza hatta bedavaya telefon görüşmesi yapılması sağlanır. Ev kullanımında aile bütçesine katkıda bulunmasının yanı sıra özellikle işletmeler için operasyonel çözümler sağlayan voice over protokol ile yüksek maliyetlerin düşmesi sağlanmaktadır.

İnternet telefon servisi uygulaması için ekstra bilgiye ihtiyaç duyulmaz normal telefon kullanımı gibi telefon kullanılmaktadır. Eğer görüşmeler telefondan değil bilgisayar üzerinden gerçekleşecek ise bilgisayara ek mikrofon ve hoparlör bağlantısı yapmak gerekmektedir. Normal telefon gibi aranmak istenilen yerin telefon numarasının çevrilmesi yeterli olmaktadır. Bilinen telefon görüşmesinin internet üzerinden gerçekleştirilmesi olan sistem ile yurt içi ve yurt dışı görüşmeleri uygun fiyatla gerçekleştirilebildiği gibi mobil telefonları ile de oldukça ekonomik fiyatlarla görüşmek mümkün olmaktadır.

DSL Bağlantı Hızı Ne Olmalı?

İnternet data hatları üzerinden telefon görüşmesi yapmak için gerekli olan hızlı internet bağlantısı yani DSL-ADSL, leased line ya da kablo internet bağlantısının en az 512 kbps/128 kbps olması yeterlidir. Bununla birlikte çevrimi gerçekleştirmek üzere voip adaptörü ile bağlantı sağlamak mümkün olacaktır. Bu teknoloji ile düşülen telefon maliyetleri gayet uygun olan adaptör maliyetini kısa sürede amorti edecektir. Analog telefon hatları ile karşılaştırıldığında oldukça uygun olan voice over internet kullanımı orta ve uzun vadede büyük avantaj sağlamaktadır. İnternet üzerinden gerçekleştirilecek olan telefon görüşmelerinde bilgisayarın açık ya da kapalı olması durumu önemli olmamakla birlikte internet bağlantısının aktif durumda olması gerekmektedir.

Herhangi bir aylık sabit ücret ödemesi bulunmayan sistem aracılığı ile uluslar arsı konferans görüşmeleri yapılabilmektedir. Tek bir sistem adaptörü ile alanda bulunan bütün telefonlar aynı biçimde kullanılabilmektedir. İnternet tabanlı olan bu sistem ile diğer şehirler ya da ülkelerde yeni numara alınmasına gerek yoktur. Aynı numara üzerinden aynı sistemle görüşme gerçekleştirilmektedir. Mevcut internet bağlantısı ile küçük bir adaptör eklentisi ile kullanılabilen telefon servisi için iki ayrı internet bağlantısına gerek yoktur.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir