Anasayfa / +Manşet / Windows Sanal Sunucu Ne İşe Yarar?

Windows Sanal Sunucu Ne İşe Yarar?

Sanal sunucuların İngilizce adı VPS’dir. VPS Virtual Private Server yani sanal özel sunucu anlamına gelir. Sanal sunucular aslında bir tane fiziksel sunucu üzerinde yer alır. Bu fiziksel sunucu bir çok sanal sunucuya ayrılabilecek kadar gelişmiş, geniş bir yapıya sahiptir. Sanal sunucular yer aldıkları fiziksel sunucu içerisinde bu sunucunun özelliklerinden faydalanır. Bu çoklu sanal sunucu sistemine bulut sistemi de denilmektedir. Her bir sanal sunucunun kendine ait ram, IP, hard disk, işlemci özellikleri bulunur. Büyük şirketler bu sanal sunucu hizmeti veren şirketlerde bütün bilgilerini tutarlar. Bu bilgiler şirkette tutulmasındansa bir sanal sunucuda tutulurlar. Bunun nedeni bu sanal sunucu sistemlerinin oldukça güvenilir olmalarıdır. Güvenlik açısından çok yüksek derecede güvenlik sağlar bu sanal sunucular.

Bir şirketin kendi bilgilerini kendi serverlarında tutması oldukça tehlikelidir. Bunun nedeni güvenlik açısından yüksek seviyede önlemlerin alınmasının mümkün olmamasıdır. Ancak sanal sunucu sağlayıcıları bu seviyede yüksek güvenlik imkanları sağlamaktadır. Sanal sunucu sistemlerinde aynı anda yüzlerce şirketin bilgileri tutulur. Bu imkan süper bilgisayarlar tarafından sağlanır. Bu sistemde kullanıcılar sadece kendilerine ayrılmış alanlarda işlemler gerçekleştirilebilir. Diğer kişilerin alanlarına müdahale edemezler. Ayrıca onların bilgilerini de görüntüleyemezler. Bu sayede sunucular herkese özel olarak çalışır. Kullanıcılar kendilerine ayrılmış alanlara kendilerine özel verilen şifrelerle ulaşabilirler.

Sanal Sunucular Birbirleriyle Bağlantılı Sunucular mı?

Windows sanal sunucu bu sanal sunuculardan birisidir. Her bir sanal sunucu diğer sunuculardan ayrılır. Diğerleriyle bir bağlantısı yoktur. Bu ayrı ayrı kurulan sunucular diğerlerinden bağımsız olarak düzenlenebilir hatta istenirse tüm sunucu sistemi kısa bir süre içerisinde baştan kurulabilir. Sunucular güvenlik açısından olduğu kadar geniş alan ihtiyacı konusunda da oldukça faydalıdır. Kişiler ve şirketler işletim sistemine göre sanal sunucu seçebilirler. Şüphesiz ki en güvenli ve hızlı hizmet sağlayan sunuculardan birisi windows işletim sistemine sahip sunuculardır. Geniş alan ihtiyacı arttıkça sunucuya ayrılan alan da arttırılabilir. Alan artışı hizmet sağlayıcısı tarafından ek bir ücretle belirlenebilir. Genelde sunucu hizmeti veren şirketler, müşterilerinin o günkü ve gelecekteki ihtiyaçlarına göre belirli kampanyalarla hizmet verirler.

Sanal sunucu türleri işletim sistemi ile bağlantılıdır. İki tür sanal sunucu işletim sistemi vardır. Bunlardan birisi windows sanal sunucu, diğeri ise linux sanal sunucudur. Sanal sunucularda bir sunucu içerisinde gerçekleştirilebilecek bütün işlemler gerçekleştirilebilir. İhtiyaç duyulan tüm programlar sunucu içerisine kurulabilir. Bu programlar kullanılabilir. Örneğin birkaç bilgisayardan aynı sunucuya bağlanılarak gerçekleştirilen işlemler kullanıcıların her biri tarafından görüntülenebilir. Bir bilgisayarda bulunan bir yazılımı çoklu kullanıcıya açmak ve yapılan işlemlerin çalışanların tümü tarafından görüntülenmesini sağlamak için bir sunucuya ihtiyaç vardır. Sanal sunucularda bu işlemi uzak bir süper bilgisayarda oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştirir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

mülteci

Ortadoğu’da Suriyeli Mülteci Sorunu!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Suriye’de siyasi çözümün başarısızlığına ilişkin eleştirilerde bulundu. Ürdün’de resmi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir