Anasayfa / +Manşet / Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemleri

İnsan canlısının olduğu her yerde denetimi ve asayişi sağlamak en önemli noktalardan bir tanesidir. Bu bağlamda teknolojinin de gelişimine paralel olarak denetim ve güvenlik sağlayan cihazların üretimi yapılmaya başlandı. Bu cihazlardan biri olan yüz tanıma sistemleri farklı kullanım alanlarına sahip olan bir cihazdır. Bu alet kullanıldığı her yerde kesin ve güvenilir sonuçları veren bir özelliğe sahip. Yüz tanıma sistemi birçok mekan ve şehir tarafından günden güne daha sık rağbet görüp yaygınlaşan bir cihazdır. Güvenlik gereği duyulan her yerde en sık tercih edilip faydalanılan cihaz olma özelliğine sahip yüz tanıma cihazları güvenilir sonuç verişi ve basit bir teknik kullanım istemesi nedeni ile de yaygınlaşmaya devam ediyor.

Yüz Tanıma Cihazı Kullanım Alanları Nelerdir?

Önemli bir teknolojik alet niteliğindeki yüz tanıma cihazı nerelerde kullanılabilir? Bu cihaz fonksiyonel özellikleri sayesinde birçok kurumun güvenlik kısmı için tercih ettiği sistemlerin başında geliyor. Bu yerlere örnek olarak havaalanları, alışveriş merkezleri, salon ve bazı şehirlerde trafik güvenliği ve kontrolleri için kullanılıyor. Ayriyeten bankalar tarafından kimlik tespiti içinde tercih edilen bir cihaz oldu.

Yüz Tanıma Cihazı Nasıl Çalışır?

Yüz tanıma sistemleri çalışma şekli nasıldır diye sorulursa cihaz her şeyden önce karşısındaki kişinin yüzünü ve o kişiye ait olan karakteristik özelliklerini sisteme kaydediyor. Bu işlemin akabinde ise sitem tarafından tekrardan bir tarama işlemi yapılır ve o şahsın eşleşmesi aranır.

Yüz Tanıma Sistemindeki Retina Tarama Özelliği

Retina tarama sistemi ile çalışan yüz tanıma sistemi en güvenilir tarama şekli ile çalışır. Ve çıkardığı sonuçlar nettir. Bu makine kişinin gözleri arkasındaki tüm karakteristik desenleri kaydederek çalıştığından yanılma riski neredeyse yok denecek kadar az. Her insanın göz yapısı kendine has bir yapı olduğu için bu risk yok olur. Bu sebeplerle yüz tanıma sistemlerindeki cihazlarda genellikle retina tarama özelliği tercih edilir ki güvenlik en üst seviyede sağlanmış olsun.

Yüz Tanıma Cihazının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 

Yüz tanıma cihazı asla şahsı rahatsız etmez ve stres yaşatmadan çalışır. Cihazın veri tabanındaki yüzlerle ile hızlıca eşleşmesi sağlanır.

Yüz tanıma cihazının kötüye kullanılması riski ya da çalınması riski yoktur. Çünkü anahtar ya da güvenlik kartı gibi donanımlar kullanılmaz.

Ek olarak zaman kaybettirmeyen bir cihaz olduğu gibi oldukça hijyeniktir. Sağlıksal bir dezavantajı bulunmaz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir