Anasayfa / +Manşet / Yüz Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışıyor?

Yüz Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışıyor?

Toplumun temelinde olması gereken en önemli kavram huzurdur. Huzurun yer almadığı bir toplumda, kargaşa ve sorun hiç eksik olmaz. Huzurun temini için de, herkesin elini taşın altına sokması gerekir. Bu noktada atılacak adımlar, toplumun huzur içinde yaşaması içindir. Güvenlik unsurlarının üst düzeyde işletilmesi, ortak akıl yürütülmesi ve bunların sonucunda hızlı bir karar verme sürecinden geçilmesi, huzura giden yolu kısaltacaktır. Mevcut huzur düzeninin tesis edilmesi, asayişin kontrol altına alınması ve güvenlik unsurlarının olaylara tümüyle hâkim olması için, birkaç kavramdan bahsetmek gerekir. Toplum içinde görev alan polislerin dışında, başka bir üst akla ihtiyaç vardır. O üst akıl, olayların gidişatını etkileyeceği gibi, doğru bir istikametinde kazanılmasını sağlayacaktır.

Bütün veriler bankada toplanıyor

Merkezi yerlerde suça yönelik eğilimi olan insanlar, emniyet güçleri tarafından tespit edilir ve öncesinde suça girmesi önlenir. Bu durumlar, bilinen insanların üzerinde etkili olur. Olay vukuu bulmadan, hadise önlenmiş olur. Ancak bazı zamanlarda ise, olay vukuu bulur, ortalık karışır ve sonrasında insan avı başlatılır. Özellikle alışveriş merkezleri gibi toplum tarafından ilgi ile ziyaret edilen bir yerde meydana gelebilecek bir saldırı ya da hırsızlık olayı, kaotik durumların ortaya çıkmasına neden olur. Burada zanlı olarak ortada yer alan kimsenin, tek bir görüntüsünden yola çıkılarak onu yakalamak mümkün olacaktır. Yüz tanıma sistemi sayesinde, suça eğilimi olan insanların suretleri bir bankada toplanır.

Herhangi bir olay sonrasında, o banka içerisinde bir eşleştirme yapılır. Eşleştirme için bazı doneler gerekecektir, o doneler sağlanır ve zanlı kısa bir süre içerisinde deşifre edilir. Bu tamamen sistemin başarısıdır. Teknolojinin sisteme kazandırmış olduğu yeteneğin başarısıdır. Toplumsal olaylarda son derece işe yarayan yüz tanıma sistemi, hırsızların ve suçluların başka görünümler altında suça iştirak etmelerine neden oldu başlarda, ancak sistem, farklı görünümlere de girse kişiyi, karakteristik özellikleriyle de tanıdığı için, görünümün değişmesi, o kadar da etkili olmadı. Sureti değişmez kişinin, boyu posu değişmez. Sadece yüzüne bir maske geçirir o kadar, o zanneder ki olayla hiçbir ilgi yok, oysaki kazın ayağı öyle değildir.

Huzur tesis edilmeye başladı

Bu konuda oldukça etkili ve başarılı çalışmalar ortaya koyan ekin technology firması, teknolojiye paralel olarak kendisini geliştirmiş ve bugünlere gelmiştir. Başarılı çalışmaları sayesinde, suçluların yakalanması kolaylaşmış ve başlarken belirttiği huzur atmosferinde artışlar saptanmıştır. Ekin, bünyesinde barındırdığı uzman kadrosu sayesinde, aldığı teknoloji gücüyle meselelerin üzerine kararlılıkla giderek olayların suhulete ermesine neden oldu. Hal böyle olunca, toplumda da bir rahatlık söz konusu olmaya başladı. Beklentiler de artış gösterdi. Teknolojinin sürekli gelişmesi, ekinin de kendisini geliştirmesini sağlayınca, güvenlik önlemlerinin üst seviyelere ulaştığı günleri yaşar hale geldik. Her şeyin kontrol altına alındığı, hızlı ve nokta atışlı kararların alındığı bir mekanizmanın hayata geçmesi, huzurun da tesis edilmesinin önünü açmış oldu.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir