Anasayfa / +Manşet / Yüz Taraması ve Biyometrik Güvenlik Sistemleri

Yüz Taraması ve Biyometrik Güvenlik Sistemleri

Biyometrik güvenlik sistemleri son yıllarda en çok tercih edilen güvenlik sistemleri arasında yer almaya başladı. Bunun nedeni güvenli giriş gerektiren noktalarda yüz taraması yaparak güvenli giriş imkanı sunması olarak gösterilebilir.

İnsan beyni yüzleri nasıl ayırt edebiliyorsa biyometrik tarama sistemlerinde de tanıma ve ayırt etme işlemi bilgisayarlar tarafından yapılır. Yıllar önce güvenlik sistemlerinin bu derece gelişmesi beklenmezken günümüzde insanların retinası, yüzü, eli, parmağı ayırt edici unsurlar olarak güvenlik sistemlerinde kullanılır hale geldi.

İlk defa 1960’lı yıllarda üzerinde çalışmalar yapılan yüz tanıma sistemi bugün oldukça ileri bir seviyeye geldi. Günümüzde özellikle yüksek güvenliğin zorunlu olduğu noktalarda (sınır kapıları, havalimanları, devlet kurumları, askeri noktalar vb.) biyometrik tarama sistemleri sayesinde hedeflenen koruma sağlanıyor.

Yüz taraması da en çok tercih edilen güvenlik sistemleri arasında yer alıyor. Yüzün karakteristik özelliklerinin ayırt edici unsurlar olarak yakalanması ve analiz edilerek veri tabanında eşleştirilmesi esasına dayanan yüz tanıma sistemi terör olaylarına karşı etkili koruma sağlıyor.

Yüz Tarama Sistemi Nasıl Çalışır?

Yüz taraması her insanın kendine özel olan yüz hatlarının taranması anlamına gelir. Her insanın farklı bir yüz özelliği bulunur. Parmak izi nasıl kişinin kendine özel bir iz olarak kabul ediliyorsa yüz de kişinin kendine has özelliklerini gösterir. Yüz kişiye özel kalıtımsal özellikler taşır. İşte yüz tarama sistemleri ile kişiye özel olan bu özellikler kopyalanır.

Her insanın yüz yapısı özeldir. Yüz tarama sistemleri ile insanların fark etmediği bu simetrik oranlar ayırt edici özellikler olarak saklanır. Tarama sistemlerinde bir veri tabanı bulunur. Tanımlanan ve ayırt edilen her yüz ekin teknoloji yüz tanıma sistemi tarafından üç boyutlu olarak kaydedilir. Kaydedilen biyometrik resimler sistem tarafından veri tabanında saklanır. Taranan her yüz bu veri tabanında bulunan resimlerle karşılaştırılır. Güvenli giriş gereken birimlere personel giriş çıkışları ekin teknoloji yüz tanıma sistemleri ile hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde yapılır.

Yüz tanıma sistemleri video görüntüleri üzerinden insan yüzlerinin anında yakalanması, analiz edilmesi ve eşleştirilmesi şeklinde gelişir. Kalabalık alanlarda ekin teknoloji yüz tanıma sistemleri ile aynı anda birden fazla kişinin yüz taraması yapılabilir. Sistem, aranan ve bilinen kişileri hızlı ve güvenli bir şekilde veri tabanında eşleştirme yaparak bulabilir, gerçek zamanlı kimlik kontrolü yapabilir.

Sistem, veri tabanından kimlik kontrolü yapabildiği gibi arşivden ya da kullanıcı tarafından yeni yüklenen bilgileri kullanarak da  hızlı ve güvenli kimlik kontrolü yapabilir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir