Anasayfa / +Manşet / Aile Ekonomisi ve Erkek İle Kadın Arasında ki Dünyaya Bakış Farkı

Aile Ekonomisi ve Erkek İle Kadın Arasında ki Dünyaya Bakış Farkı

 

Fukuyama, ekonomik hareketliliği etkileyen faktörü araştırır- ‘ kert, arz talep dengesini ihtiyaçlardan çok, psikolojik etkenlerin \ belirlediğini ortaya koydu. 2002’de Nobel Ekonomi Ödülü, “risk yönetiminde psikolojik etkenler” konulu çalışması sayesinde ilk kez bir psikoloğa verildi

Güven konusu ekonomiyi çok ciddî etkileyen bir faktördür. Artık “Bir yerde yiyecek olmazsa orada talep oluşur ve bunun sonrasında arz meydana gelir.” diyemeyiz. Şimdi insanlar, ihtiyaçları olmadığı hâlde de alış veriş yapmaktadırlar. Meselâ elektriğe ihtiyaç yokken elektrik icat edildi, fonksiyonları bilindikçe de talep meydana geldi. Sonrasında ise elektrik üretimi ihtiyacı karşılamaz oldu.

Güven duygusu yüksek toplumlarla düşük toplumlar arasındaki refah farkı araştırıldığında, insanların birbirine güven duyduğu toplumlarda ekonomik hareketlilik ve alış veriş olduğu için refahın daha yüksek görülür. Güven zayıflayınca, insanlar yatırım yapmak ve riske girmekten kaçınıp savunmaya yöneldikleri için, ekonomik hareketlilik durur.

Aile içindeki güven duygusu da önemlidir. Kadın evinde kendini daha güvende hissederken, erkek dışarıda daha rahat ve güvenli olabilir. Fakat kadının evinde bile olsa ekonomik olarak kendini yeterli hissetmesi önemlidir.

İnsan ilişkilerinde takdir edilme arzusu da mühimdir. Ama erkeğin takdir edilmek istendiği alanlarla kadınlarınki birbirinden farklıdır. İnsanın takdir edilme arzusu ekonomiyi etkileyebilir. Birçok zengin, pek çok şeyi varken, sırf takdir edilme arzusu yüzünden daha fazla zengin olmak ister. Bu arzu insanda yapay bir ihtiyaç oluşturur; kişi doyumsuzluk yaşar ve bunun sonunda daha çok çalışır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

gülen

Gülen’in Malikanesine El Konuldu!

Bursa Mudanya’nın Çağrışan Mahallesi’ndeki bir malikanenin “FETÖ elebaşı Gülen için yaptırıldığı” iddiaları üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı harekete …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir