Anasayfa / +Manşet / Ameliyatsız Uyku Apnesi Tedavisi

Ameliyatsız Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi, nefesin durma anıdır ve üç çeşidi bulunmaktadır, bunlar; merkez apne, tıkayıcı apne ve bileşik yani hem merkez hem tıkayıcı apne.

Uyku apnesinin çeşitlerine geçmeden önce zararlarından biraz bahsedelim. Öncelikle uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Ağız ve boğaz kuruluğu, sabahları kalktığınızda baş ağrısı, konsantrasyonda zayıflık başlıca görülen rahatsızlıklardır. Bunlara ek olarak; yüksek tansiyon, gece sık tuvalet ihtiyacı, reflü, uyku sırasında terleme, göğüs ağrısı ve zorlukla nefes alışverişi de görülen şikâyetler arasında yer almaktadır.

Sizi bu şikâyetlere götüren uyku apnesinin üç çeşit olduğunu yukarıda belirtmiştik, peki, sizde hangisi var ve uyku apnesinin nedenleri nedir diye merak ediyorsanız, aşağıda açıklamalara bakarak öğrenebilirsiniz.

Merkez Uyku Apnesi

Merkez uyku apnesinde beyin, nefes al sinyali göndermektedir. Bedenin gereksinimi olandan fazla havanın solunması sonucu ortaya çıkan merkez apne; karbondioksit oranının düşmesine neden olmaktadır. Karbondioksitin düşmesi ile kan PH değerinde bozulma meydana gelir, akabinde alkaliye geçiş başlar. Normal değere ulaşmak isteyen vücut nefesi otomatik bir şekilde tutarak PH değerini dengelemeye gider.

Tıkayıcı Uyku Apnesi

Boğazdaki kasların hava geçişini kapatması olarak bilinen tıkayıcı uyku apnesi, akciğerlere hava gitmesine engel olmaktadır, bu engeller saatte 5 ile 50 arasında olabilir. Ancak her durma süresinin 5 saniye ile 60 saniye sürdüğünü hesapladığınızda, kandaki oksijen miktarının yüzde elli azaldığını görebilirsiniz.

Beyinde bulunan solunum merkezi, solunumun durduğunu beynin diğer kısmına bildirir, kişi yarı uyanık bir şekilde nefesinin durmuş olduğunu bilmeden şiddetli şekilde nefes almaya çalışır, horlama ve yutkunmadan sonra nefes alışverişi yeniden başlar. Gelişen bu olayı kişi uyanık olmadığı için farkına varmaz, sabah uyandığında ise yorgun oluşunun nedenini horlama ve uyku apnesine bağlamaz.

Bileşik Uyku Apnesi

Tıkayıcı ve merkez uyku apnelerinin beraber görüldüğü bir çeşittir.

Horlama ile birlikte uyku apnesinin nedenleri de bu rahatsızlıkları sonlandırma programı olarak bilinen Buteyko Metodu ile tedavi edilmektedir. Buteyko metodu, kişiye yeniden solunum alışkanlığı kazandırma ve sorunlarından kurtulma imkânı sunmaktadır. Programda ana amaç, üst solunum yollarını güçlendirmek, solunum hacmini normal değerler ile gerçekleştirmektir.

Buteyko Metodu ile tedavi olanlar, solunum değerlerinin normalleşmesinden dolayı, uyku apnesi cihazına veya operasyonlara gerek duymadan sağlıklı bir biçimde normal uykularına dönerler.

Buteyko Metodu hakkında detaylara sahip olmak için http://www.buteykonefes.com/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

gülen

Gülen’in Malikanesine El Konuldu!

Bursa Mudanya’nın Çağrışan Mahallesi’ndeki bir malikanenin “FETÖ elebaşı Gülen için yaptırıldığı” iddiaları üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı harekete …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir