Anasayfa / +Sağmanşet / Ampul Seçerken Kafa Karıştıran Teknolojiler

Ampul Seçerken Kafa Karıştıran Teknolojiler

Yıllarca, 100 watt’lık akkor ampuller koridorları ve oturma odalarını aydınlattı, 60 watt’lık okuma lambaları ve dolaplarda daha soft bir ışık yaktı. Ancak akkor lambalar miadını doldurdu ve yeni teknolojiler geliştikçe bunu daha iyi fark edebiliyoruz. Ancak hala basit bir ampul alışverişi kafa karıştırabiliyor.

Akkor Lamba, Flüoresan ve LED Ampuller Karşılaştırması

Akkor lambalar çok nazımızı çekti, ancak görünen o ki bazı sorunlar mevcut. En önemlisi verimsizler, ısı olarak çok fazla enerji tüketirler ve flüoresan lambalara göre daha kısa ömürlüdürler. Yeni teknolojilere bakalım o halde…

Son zamanlarda kompakt flüoresan (CFL) ampuller, daha düşük güç tüketimi sayesinde akkor ampuller için popüler alternatifler haline geldi. Akkor lambaların yaklaşık ortalama 1000 saat dayanması durumunda CFL’ler 8000 saat dayanabiliyor. Müthiş değil mi? Ne yazık ki, CFL’ler toksik cıva içeriyor ve bu cıva potansiyel olarak tehlikeli ve kullanılmaları sorun yaratabiliyor.

LED ampuller,  toksik cıvanın dezavantajı olmaksızın, daha düşük güç tüketimi ve daha uzun ömürleri olan CFL’lerin avantajlarını sunuyor. Örneğin, 60 watt’lık akkor ampul yılda yaklaşık 800 lümen aydınlatıyor. Eşdeğerde kompakt flüoresan lamba 15 watt’tan daha azını kullanıyor. Hepsine kıyasla LED ampuller 8 watt’tan az güç çekiyor ve 50.000 saat veya daha uzun süre kullanılabiliyor. Bütün yılda sadece 8.760 saat var ve bir LED ampulün ortalama bir evde ne kadar kalabileceğini siz hayal edin!

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

vasiyet

Şehidin Duygulandıran Vasiyeti!

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Suriye’nin Afrin bölgesinde bölücü terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonda şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir