Anasayfa / +Manşet / Bilim Aşk için Ne Diyor?

Bilim Aşk için Ne Diyor?

Aşkın bağımlılık özelliği, kişiyi hayatın odak noktasına koyarak takıntı ve zorlama  yaratır. Bu duygusal ve fiziksel bağımlılık kişilik ve hatta zevk değişiklikleri üretir. O kişi olmadan yaşayamayacağının duygusu, beyin bölgelerinde dopaminin aşırı yükselmesinden kaynaklanıyor.

Birine âşık olmak, birisini sevmekle aynı şey değildir. Her ne kadar birisini seviyorsanız da, aşkta farklı olarak (özellikle ilk yıllarda), onu cinsel olarak arzularsınız. Bilime göre, birisini arzuladığınızda, vücudundaki testosteron, dopamin ve norepinefrinin üretimi yüksek miktarda salınır.

Aşkın Son Kullanma Tarihi Var mı?

Bu cevaplanması zor bir soru, çünkü hem evet hem de hayır demek için pek çok örnek mevcut. Bilim, bu soruyu mümkün olan en doğru şekilde cevaplamaya çalışsa da araştırmacılar, bunun âşıkken gerçekten tek bir varlık olduğumuzu, ancak birbiri ardına olduğuna dikkat çekiyor. Bir başka deyişle, beyin kimyamızın ortak olması ancak belirli bir zaman sürecinde (yaklaşık 4 yıl) daha olumludur.

Ayrı bir insanla veya yeni bir karşı cinsle sevgi döngüsünü koparıp, yeniden başlatmak evrensel bir eğilimdir. Evrimsel ve uyarlanabilir bilimsel perspektifte bunun amacı, DNA’nızı geniş çapta yayarak daha fazla genetik çeşitlilik elde etmek ve daha fazla nesil elde etmektir.

Fakat bir hayat arkadaşının bulunmasına karşı çıkan bazı biyolojik olgulara rağmen, bunun imkânsız olduğu anlamına gelmez. Sonsuza dek sevgi ve güven içinde ve birbirlerine arzu duyabilen çiftler de var. Neyse ki, yeniden aynı yapılardan geçerek değişen nörotransmitter seviyelerinin tekrarlanan bir DNA diziliminden başka bir şey değiliz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Kars Eski Kaşar

Hem yöresel hem de farklı bir kahvaltılık denemek isteyenlerin tercihi olan Kars eski kaşar peyniri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir