Anasayfa / +Manşet / Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığın içerisinde sürekli su kaynadığı için çaydanlığın alt kısmında kireçlenme olur, buhardan dolayı demlikte de kararmalar yaşanır. Kireç ve kararmalar temizlenmezse kaynatmak istediğiniz su daha yavaş kaynar. Kireç artıklarından kurtulmak için birçok kimyasal deterjan bulunsa da doğal yöntemlerle de kireçlerden kurtulmak mümkün.

Çaydanlığın İçindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

 

  • İlk yöntem olarak birçok temizlikte kullanmamız önerilen ve doğal olan sirkeyi görüyoruz. Kireç tutmuş çaydanlığınızın içerisine sirke koyun ve 15 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra çaydanlığı güzelce durulayın. Kireçler yok olacak.
  • Eğer sirke kullanmak istemiyorsanız o zaman çaydanlığa su koyup içerisine 2 yemek kaşığı limon tuzu ekleyin. 15 dakika kaynattığınız suyu boşaltın ve çaydanlığı durulayın.
  • Bir başka yol ise yumurta ve patates kabuklarıdır. Çaydanlığın içerisine yeteri kadar patates ya da yumurta kabuğu koyup suyla birlikte kaynatın. Yaklaşık olarak yarım saat kaynatırsanız kireç lekelerinden kurtulmuş olursunuz.
  • Daha zorlu kireç lekeleri için çaydanlığa geceden sirke koyun. Bir gece beklettiğiniz sirkenin içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve bulaşık süngeriyle nazikçe temizleyin.
  • Altı buhardan dolayı kararmış demlikleri temizlemek için; demliğe sirke koyun ve bir gece bekletin. Dışı içinse ayrı bir kaba sirke koyun ve demliği o kaba oturtup bir gece bekleyin. Daha sonra sirkeli kaba bir yemek kaşığı karbonat ekleyerek 2-3 dakika bekletin ve bulaşık süngeriyle temizleyin. Bütün kararmalar ve lekeler geçtikten sonra demliğinizi bol su ile durulayın. Daha parlak bir çaydanlığa kavuşacaksınız.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

gülen

Gülen’in Malikanesine El Konuldu!

Bursa Mudanya’nın Çağrışan Mahallesi’ndeki bir malikanenin “FETÖ elebaşı Gülen için yaptırıldığı” iddiaları üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı harekete …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir