Anasayfa / +Manşet / Çocuğunuzu Disipline Etmek için 5 Kural

Çocuğunuzu Disipline Etmek için 5 Kural

Bir çocuk, taviz vermeden ve kişiliğini zedelemeden yetiştirildiğinde geleceğin sağlam karakterli yetişkinleridir. Hiçbir rüşvet veya tehdit gerektirmeden çocuğunuzu disipline etmek istiyorsanız 5 etkili kural içeren yazımızı okumaya devam edin.

1- ) Açık ve net olun

Çocuğunuza bir kural öğretirken ondan ne beklediğiniz konusunda her zaman açık olun ve yapılması gerekenler konusunda net olun. Öğrettiğiniz şeylere inanıyorsanız, çocuklarınız da öyle olacaktır. Kuralları tarafsız ve sakin bir tonda öğretin ve ardından kurallar kırılırsa sınırları belirleyin. Sunulan her şey çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır.

2- )Tutarlı olun

Söylediklerini ve ne söylemek istediğini anlamaya çalışarak çocuklarınıza karşı dürüst olun ve onlardan takip edemediğiniz bir şey beklemeyin. Çocuğunuzun davranışlarını takip ve kontrol etmek için zaman ayırın. Boş tehditlerde bulunmayın ve tutamayacağınız sözler de vermeyin. Tutarlılık daima olumlu sonuçlar verir.

3- ) Organize olun

Çocuklar düzeni sever, organize ve sevilen bir çevrede gelişirler. Çocuğunuza gerçekten çok önem verdiğinizi göstermek için zaman ayırırsanız ve yaşam alanını nispeten düzgün, düzenli bir şekilde tutarsanız çocuğunuz rahat olacaktır. Onlar büyüdükçe, yaşam alanının sahipliğini de öğreneceklerdir. Organize bir ortamda büyüyen çocukların çoğu zaman hayatta genel başarı sağlayacak olan yetişkinler olarak yetiştiklerini düşünüyoruz.

4- ) Renkli olun

Hayal gücü, renkli görüntüler ve cesur göstergelerle ateşlendiğinde, çocuklar disiplinden heyecanlanabiliyor. Disiplin ve öz-yeterlik konusunda öğrenecekleri bir kural koymak istediğinizde eğlenceli hale getirebilirsiniz. Olumlu davranışlarını ödüllendirin, yanlış yapmakta ısrar ederler ise düşünme cezası verin.

5- ) Sevginin tadını çıkarın

Öyle görünüyor ki can sıkıcı yetişkinler, onları yetiştiren düşüncesiz ellerin veya sevgisiz, kızgın sözlerin talihsiz bir sonucudur. Disiplin, sevgiyle kurulur. Çocuğunuza karşı nazik, anlayışlı ve sabırlı olun. Dünyayı daha iyi duruma getirebilirseniz lütfen yapın ve her şeye sevgi ile yaklaşın.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

gülen

Gülen’in Malikanesine El Konuldu!

Bursa Mudanya’nın Çağrışan Mahallesi’ndeki bir malikanenin “FETÖ elebaşı Gülen için yaptırıldığı” iddiaları üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı harekete …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir