Anasayfa / Yaşam Haberleri / İş Sağlığı ve Güvenliği için Güvenilir Adres Acar

İş Sağlığı ve Güvenliği için Güvenilir Adres Acar

Çalışma hayatında yer alan insanlar için iş kazaları ve meslek hastalıkları çalıştıkları süre içerisinde her an karşılarına çıkabilecek bir risktir. İşin niteliğine göre bu riskler farklılıklar gösterse de iş sağlığı ve işin güvenliği için tehdit oluşturabilecek unsurlar her zaman bakidir. İşveren ve işçi sorumlulukları altında olan bu konu ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) önderliğinde dünyada ve ülkemizde çeşitli yaptırımlar ile de iyileştirilmeye çalışılıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Neden Önem Kazanıyor?

İnsanın çalıştığı her işyeri için önemi büyük olan iş sağlığı ve güvenliği; teknolojik, iktisadi ve toplumsal zorunluluklardan kaynaklanır.

Teknolojik zorunluluklar: Gelişen yeni teknolojilere bağlı olarak geleneksel tehlike ve riskler azalıyor, niteliği değişiyor fakat yeni riskler de ortaya çıkarıyor. Örneğin radyasyon; 100 yıl önce bilinen bir tehlike değildi fakat günümüzde tedbir alınabilen bir risk.

İktisadi zorunluluklar: İş sektöründe yeni teknoloji kullanımı her zaman üretim maliyetini arttıran bir unsurdur. Kar amacı ön planda olan işveren çoğu zaman iş sağlığı ve güvenliğinden ödün vererek işgücü devir hızının yükselmesine dolayısı ile de iş kazası ve meslek hastalıkları sayısında artışa neden olur. Verimsiz, motivasyonsuz, sağlıksız çalışan işçi işletmenin daha fazla zarar görmesine de etkilidir.

Toplumsal zorunluluklar: Toplumun çeşitli kesimlerinden gelen tepkiler; söz konusu olan olay ve durumlarda iş sağlığı ve güvenliğinin daha fazla önem kazanmasında dikkat çekicidir. Örneğin; dökümhane, maden, yol yapımı, seramik gibi işlerde çalışan işçilerin maruz kaldığı silika tozu sebebi ile görülen Silikosiz hasatlığı medya ve toplum tarafından ilgi görünce bu alanda bazı çalışmalar yapılması gündeme geldi.

Acar OSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Bir işyerinde yasal ve vicdanen de bir zorunluluk olan iş sağlığı ve güvenliği OSGB hizmetleri ile de uygulanabilir. Acar OSGB web sayfasından detaylı bilgi alabileceğiniz gibi bu alanda en kapsamlı ve kusursuz çalışan kuruluşlardandır. Her şeyden önce işveren OSGB hizmetlerinden yararlanarak; işçi sağlığını ve güvenliğini ilgilendiren her uygulamanın profesyonel bir şekilde yapılmasını sağlar, dolayısı ile de işyerinde işin aksamasına neden olabilecek unsurlar kontrol altına alınmış olur.

 

Editör: Tülay Sönmez

İlginizi Çekebilir

mülteci

Ortadoğu’da Suriyeli Mülteci Sorunu!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Suriye’de siyasi çözümün başarısızlığına ilişkin eleştirilerde bulundu. Ürdün’de resmi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir