Son Dakika
Anasayfa / +Manşet / Kadınlarda Orta Yaş Duygusallığı ve Mantık

Kadınlarda Orta Yaş Duygusallığı ve Mantık

Kırk yaşından sonra kadın duygusallığına mantık, erkek de akılcı keskinliğine his katar. İleri yaşlarda oluşan bu zihinsel ve duygusal uyum, kişilik balonundan ilci tarafin birbirine yaklaşmasını sağlar.

Fakat kişi kendini geliştirmez, toplumsal öğrenmeye kapalı kalırsa, yaşın herhangi bir etkisinden söz edilemez. Kaç yaşında olursa olsun, duygu ve mantık dengesinden yoksun olabilir.

Esasen ihtiyarlık döneminde yaşanacak olgunluk, biraz çabayla daha genç yaşta görüp geçirilebilir.

İnsandaki tekâmülün en zararsız ve hızlı şekilde gerçekleşmesinde belirleyici faktör, ferdî

gayretlerdir.

Kadın erkek ilişkisini tayin eden unsurlar, fiziki görünüm, cinsellik ve insanî özellikler şeklinde sıralanabilir. Ayn ayn var olan kadın ve erkek benliği, evlendikten sonra

birleşip evlilik egosunu oluşturmalıdır.

Genetik bilimindeki yeni gelişmeler, cinsiyet İçimliğinin oluşumunda insan biyolojisinin

önemini ortaya koymaktadır. Akademik platformlarda gerçekleştirilen tartışmalar, “kişinin genetik algoritmasına uygun davranmasının menfaatine olduğu, genlere rağmen oluşturulan öğretilerin insana zarar verdiği” tezini güçlendirmiştir.

Kadın ve erkeğin cinsel kimliğinin oluşması ve cinsiyet rolünün pekişmesinde genlerden gelen miras etkilidir.

Genler kendisine yazılanın yapılmasını ister, hatta emreder. Bir insanın cinsiyet kimliği, biyolojik unsurların üstüne kültürel doktrinlerin eklenmesi sonucunda oluşur.

İnsanlarda cinsiyet kimliği ilköğretime başlamadan önceki yıllarda oluşur. Bunu çocukların

zevklerinden ve oyunlarındaki farklardan anlarız.

Meselâ transseksüeller [kendini karşı cins gibi görenler], fizikî görünüş itibarıyla erkek olsalar da, kendilerini kadın gibi hissederler. Onlara “Dünyaya yeniden gelseydin, hangi cinsel kimlikle doğmak isterdin?” diye sorulsa, eğer erkek ise kadın, kadın ise erkek olarak doğmak istediklerini söylerler.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

zeman

Cumhurbaşkanı’na Soyunarak Protesto!

Çek Cumhuriyeti’nde önceki gün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, Cumhurbaşkanı Milos Zeman oy verdiği sırada FEMEN aktivisti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir