Son Dakika
Anasayfa / +Manşet / Karda Yürürken Düşmemek için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Karda Yürürken Düşmemek için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Soğukların sağlam bir şekilde yaşandığı günlerden geçiyoruz. Sonbahar aylarının sonlarına doğru uzmanlar, bu sene çok soğuk bir kış geçeceğini söylemişlerdi. İstanbul olarak ocak ayının ilk günlerinde yaklaşık bir hafta süren kar yağışıyla birlikte kışın sert geçeceği anlaşıldı. Anlaşıldı ancak bizler bu şartlara ne kadar hazırlıklıyız acaba? Arabalarımızı hazırlıyoruz, kar lastiklerini taktırıyoruz ancak biz ne kadar hazırız? Yürüyebiliyor muyuz karda mesela? Bunun için nasıl tedbirler alınmalı? Sizler için bir derleme yaptık.

Karda yürürken en önemli nokta dengedir. Dengeyi bozmadan, yere sağlam basarak yürümek önemlidir. Bozulan denge, karda kayıp düşmemize neden olur. Bunun için de seçilecek ayakkabıya özen göstermek gerekiyor. Kauçuk tabanlı ve altı tırtıklı ayakkabılar kaymayı önleyecek güce sahiptir. Sağlam bastığınız takdirde, bu ayakkabılar sizi dengede tutacaktır.

Denge Çok Önemli

Karda kaymamak için gündelik hayatta kullanmış olduğunuz, sizinle özdeşleşen yürüyüş modelinizden de taviz verebilirsiniz. Penguen tarzı yürüyüş, sizi karda istediğiniz yere sapasağlam götürecektir. Kısa adımlar atmak, sağa ve sola hâkim olarak yürümek, hafif dizleri kırmak, sizin karda düşmenize engel olacaktır.

Bunun dışında, merdiven ve üst geçitlere dikkat etmelisiniz. Üst geçit merdivenleri belediye ekipleri tarafından tuzlansa da, yine de sıkıntı yaratabilir. Binanızın çıkış merdivenleri, gizli tuzak görevi görür adeta. Özellikle mermer yüzeyler, karlı havalarda son derece tehlikelidir. Yere güçlü bir şekilde basıp, dengeli bir şekilde yürümek gerekir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Eski Kaşar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eski kaşar genel olarak koyun, keçi ya da inek sütünden elde edilmektedir. Üretimi ise nisan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir